تکنیک‌های تزریق معمول و مشاوره بعد از تزریق (2)

05 خرداد 1390
نویسنده :  

با افزایش سن به علت انقبلض عضله depressor septi nasi ممکن است افتادگی نوک بینی رخ دهد. (شکل ۳). این عارضه می‌تواند با تزریق تک نقطه‌ای دقیقا در پایین نوک بینی در columella درمان شود.

چین و چروک Nasalis fanning (به عنوان خطوط بانی[1] نیز شناخته می‌شود) به علت انقباض قسمت عرضی ماهیچه بینی[2] و ماهیچهmedial orbicularis  پایینی ایجاد می‌شود. (شکل ۳). این مورد می‌تواند با یک تزریق بر روی خط وسط قسمت پشتی بینی[3] و یا ۲ تزریق بر روی قسمت جانبی دیوار بینی در بالای شیار نازوفشیال درمان شود. به منظور جلوگیری از فلج زیاده از حد inferior levator labii superioris  و  levator labii alaeque nasi که مهمترین بالابرنده لب بالایی است تزریقات به طور کلی روی بینی و سطحی صورت می‌گیرد (شکل ۳). کمودنرویشن[4] (اصطلاحی است که به صورت مکرر برای توضیح استفاده از توکسین بوتولینوم برای درمان انواع مختلف بیماری‌های عصبی به کار می‌رود) بیش از حد این ماهیچه‌ها ممکن است منجر به پتوز لب بالایی شود.

چین‌های نازولبیال می‌تواند منجر به ایجاد “لبخند لثه‌ای[5]” شود. لبخند لثه‌ای به گونه‌ایست که همه دندان‌های پیش و قسمتی از لثه‌ها در هنگام لبخند مشخص می‌شود. براساس اطلاعات موجود ماهیچه  the levator labii superioris alaeque nasi (llsan) می‌بایست به عنوان گزینه اصلی برای درمان در نظر گرفته شود. اهداف دیگری که می‌تواند برای درمان در نظر گرفته شود شامل levator labii superioris,, zygomaticus major و zygomaticus minor می‌باشد. تکنیک‌های تزریق وابسته به شرایط عارضه است و ۴ نوع است. این درمان به خوبی مطالعه شده است.(شکل ۱ و ۳).

چین‌های Labio-mental (به عنوان خطوط گوشه دهان[6] هم شناخته می‌شود) در نتیجه افتادگی گوشه‌های دهان به صورت ناحیه‌ای به علت انقباض ماهیچه depressor anguli oris صورت می‌گیرد که باعث می‌شود صوت حالت غم انگیزی به خود بگیرد. این مورد به صورت موفقیت‌آمیزی توسط تزریق‌های دو طرف دهان در داخل گوشه‌های دهان در بالای زاویه آرواره زیرین شیار نازولبیال درمان می‌شود.

به علت اسپاسم ماهیچه  ipsilateral depressor labii inferioris لب پایین یا ضعف بخش بخش ماهیچه levator labii superioris یک لبخند نامتقارن شکل می‌گیرد. تعداد نقاط تزریق و دوز کلی می‌بایست براساس خصوصیات هر بیمار به طور اختصاصی تعیین شود.

چال چانه[7] به علت انقباض ماهیچه mentalis و یا فقدان ناحیه‌ای کلاژن و چربی زیر جلدی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از عدم تقارن و یا پتوزیس لب پایینی درمان این عارضه از طریق ۲ تزریق نقطه‌ای در ماهیچه  mentalis نزدیک به استخوان mandibular صورت می‌گیرد. به علت مقدار قابل قبول چربی که در ناحیه چانه وجود دارد دوزها می‌بایست به طور کلی در عمق ماهیچه هدف تزریق شود. ABO را می‌توان در ۲ محل تزریقی در موقعیت paramedian (۵ میلی‌متر جانبی میلین) بالای مرز آرواره پایین تحتانی انجام داد.

در بیمارانی که تحت درمان چال چانه قرار می‌گیرند, پزشکان می‌بایست از تزریقاتی که بیش از حد در سمت چپ ماهیچه depressor anguli oris و یا فاصله بیش از حد از ماهیچه orbicularis oris دارد اجتناب کنند چون این امر منجر به ناکارآمدی‌های دهانی و drooping  دهان می‌شود.

هیپرتروفی عضله جونده[8] (بزرگ شدن) به طور گسترده‌ای با تزریقات BoNT-A درمان شده است. تزریق درون ماهیچه جونده برای تغییر شکل jawline  (زاویه فک) یک کاربرد محبوب در بیماران قسمت شرق آسیا است. ABO در هر طرف استفاده می‌شود و در ۱ تا ۳ ناحیه تزریق می‌شود. (شکل ۴). جالب توجه است که به نظر می‌رسد تنوع قابل توجهی که در دوز مصرفی بیماران وجود دارد بستگی به قومیت آنها دارد مثلا یک مطالعه در بیماران آسیایی گزارش داد که ۱۰۰ تا ۱۴۰ واحد در هر طرف استفاده می‌شود در حالی که قزاقستانی‌ها دوز کمتری استفاده می‌کنند در حدود ۳۰ واحد در هر طرف.

مشکلات جویدن, درد ماهیچه‌ای, دیس‌آرتری و دشواری لبخند در بیماران مبتلا به هیپرتروفی عضله جونده گزارش شده است. کاربرد BoNT-A در گردن: ممکن است برای درمان نوارهای پلادیسمال ,به خصوص در بیمارانی که وضعیت مناسبی برای عمل جراحی ندارند, در کسانی که نمی‌خواهند تحت عمل قرار گیرند و یا در بیماران جوان‌تری که برای cervicofacial rhytidectomies  کاندید نیستند استفاده می‌شود. بیماران ایده‌آل برای این عمل می‌بایست پوست نازک در گردن (کم چربی یا بدون چربی) داشته باشند و پوست آنها الاستیسیته خوبی داشته باشد. بیماران می‌بایست به طور محکمی گردنشان را از طریق به هم فشردن دندانهایشان منقبض کنند. هر نوار می‌تواند به صورت جداگانه‌ای گرفته شود و به طور محکمی بین انگشت شصت و انگشت اشاره نگه داشته شود. تزریقات مستقیم در نوارها به صورت ۴ تا ۱۲ ناحیه در ۱ تا ۲ سانتی‌متری فاصله زاویه فک در حداقل اواسط نوارها تا حداکثر دوز ۵۰ واحد در هر طرف صورت می‌پذیرد. توصیه می‌شود که این تزریقات به صورت درون ماهیچه‌ای سطحی با سوزنی که به صورت ۳۰ درجه نگه داشته شده است (برای جلوگیری از تزریق عمقی به خصوص در ناحیه قدامی) صورت پذیرد.

در هنگام درمان نوارهای پلادیسمال می‌بایست از تزریقات درون عضلات نواری[9] اجتناب شود چون ممکن است باعث اشکال در بلعیدن غذا[10], اشکال در صحبت کردن[11] و ضعف گردن شود.

خلاصه‌ای از دوزهای کلی برای نواحی دیگر صورت و گردن در جدول ۳ ارائه شده است.

 

 

دوز کلی آبوبوتولینوم A, واحد

نواحی

۵-۱۰

ناحیه بینی

۱۰-۲۰

خطوط بانی

۵-۱۵

خنده لثه‌ای

براساس هر شخص

خنده غیر متقارن

۱۰-۲۰

چال چانه

۳۰-۹۰

هیپرتروفی عضله جونده

۳۰-۱۰۰

نوارهای Platysmal

 

این مقاله گسترده‌گی میزان دوزهایی که در عمل‌های بالینی استفاده می‌شود را بررسی کرده است (جدول ۲ و ۳). عامل اصلی که بر میزان دوزها تاثیر می‌گذارد شامل طریقه درمانی که بر روی هر شخص صورت می‌گیرد دارد که وابسته به جنس, حجم و طول ماهیچه‌, شدت چین و چروک, الاستیسیته, ناحیه تحت درمان و میزان دلخواه و طول مدت اثر دارد. همچنین به نظر می‌رسد که گرایش به سمت استفاده در نواحی که خطر بالایی دارند و یا جاهایی که از لحاظ مطالعاتی کمتر بررسی شده‌اند نیز ایجاد شده است با این اولویت که اگر نیاز بود درمان‌های بیشتری صورت پذیرد, در فاصله زمانی بیشتری صورت گیرد. اخیرا گرایش به سمت استفاده از دوز کمتر در صورت (به عنوان مثال در پیشانی)  دیده شده است که به علت تمایل بیشتر بیماران برای طبیعی‌تر به نظر رسیدن است.

نتیجه

ABO برای درمان طیف وسیعی از چین و چروک‌های صورت انجام می‌پذیرد. استفاده بی‌خطر و موثر از این ماده نیاز به فهم کامل و جامع از آناتومی صورت, تجربه عملی با توجه به بیمارانی که برای درمان مناسب هستند و همچنین تکنیک‌های مناسب تزریق, ناحیه و دوز مناسب برای نواحی تحت درمان دارد.

 

[1] Bunny lines

[2] Nasalis muscle

[3] Nasal dorsum

[4] Chemodenervation

[5] Gummy smile

[6] Marionette lines

[7] Dimpled chin

[8] Masseter hypertrophy

[9] Strap muscles

[10] Dysphagia

[11] Dysphonia

0 نظر 23 مشاهده
Super User

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

نوشتن نظر

تماس و پشتیبانی

  • آدرس : تهران - خ. ولی عصر ، خ. استاد مطهری ، روبروی خ. لارستان ساختمان پزشکان 325 طبقه دوم
  •  تلفن تماس از ساعت 16 الی 18 و   10 الی 12  : 
  • تلفن تماس از 9 صبح الی 19 :
  • و همچنین ارسال ایمیل به : info@ghassemzadeh.com

اپ ما

شما میتوانید با دانلود این اپ روی موبایل  بینی یا

صورت خود را آنطوری که می پسندید تغییر دهید

و برای ما ارسال کنید تا بعنوان متخصص ارزیابی ن

مایم و نظرم را بگویم 

تماس با ما
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن