تکنیک‌های تزریق معمول و مشاوره بعد از تزریق

05 خرداد 1390
نویسنده :  

بهتر است تکنیک تزریق براساس شخص و بر اساس تجربیات بالینی باشد. با این حال چندین نکته مفید در این مورد منتشر شده است که در ادامه توضیح داده شده است. یک نقشه عضلانی صورت در شکل ۱ نشان داده شده است.

 شکل ۱: نقشه ماهیچه‌های صورت

برای تزریق, بیماران می‌بایست بنشینند  و به طور تقریبی با زاویه ۶۰ تا ۹۰ درجه به صندلی تکیه دهند. ارتفاع صندلی می‌بایست به گونه‌ای باشد که سر بیمار هم سطح شانه فرد تزریق کننده باشد. این به بیمار اجازه می‌دهد که آرامش داشته باشد و تکیه دهد و سر خود را برای تزریق ثابت نگه دارد. در اغلب موارد تزریق می‌بایست به صورت عمودی و درون عضلانی به پوست تزریق شود. با این حال هر بیمار به الگوهای تزریقی خاص خود نیاز دارد.

همه بیماران دارای اندکی عدم تقارن چهره هستند که می‌بایست در هنگام تصمیم‌گیری برای تزریق و نیز مقدار مورد نیاز ماده تزریقی به آن توجه شود. برای ارزیابی نتایج درمان, قبل از درمان از صورت بیمار عکس برداری می‌شود تا برای ارزیابی بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد.

اغلب ۳ سی سی سرنگ برای رقیق سازی استفاده می‌شود که با استفاده از یک سوزن بزرگ (۱۶-۲۵ درجه) به صورتی که کمترین ایجاد حباب و تلاطم را با استفاده از چرخش آرام ویال داشته باشد صورت می‌پذیرد. برای تزریق یک سرنگ انسولین با یک سوزن ۳۰ درجه کوتاه( BD Ultrafine II 0.3 cc; Becton, Dickinson and Company, Franklin Lakes NJ) معمولا استفاده می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود که در ۴ ساعت اول بعد از عمل دراز نکشند, ورزش نکنند و یا محل درمان را ماساژ ندهند.

 

مناطق متداول بالای صورت

در قسمت فوقانی صورت, BoNT-A بیشتر برای محو کردن و یا کاستن چین و چروک‌های بین دو ابرو[1]( عضلات procerus و corrugator), چین و چروک‌های پیشانی (عضلات فرونتیال) و چین و چروک اطراف چشم یا پای کلاغ[2] (نوعی چین وچروک منشعب در گوشه خارجی چشم شخص) (عضله lateral orbicularis oculi) به کار می‌رود. در تمام تزریقات احتیاط بسیار زیادی برای تزریقات داخل لبه مداری[3] می‌بایست صورت گیرد( شکل ۲).

شکل ۲: نواحی مرسوم تزریق که در بخش بالایی صورت قرار دارند

 

برای چین و چروک بین دو ابرو ABO به طور موفقیت آمیزی به صورت ۳ تا ۵ تزریق عمودی درون ماهیچه‌ای در یک الگوی V شکل ۰.۵ تا ۱ سانتی‌متر بالای لبه مداری و داخل خطوط midpupillary به کار می‌رود.

به علت آناتومی متغیر ماهیچه پیشانی و خصوصیات الگوهای حرکتی هر بیمار, درمان چین و چروک پیشانی به شدت متغیر است. ABO معمولا به صورت ۴ تا ۱۰ تزریق عمودی درون ماهیچه‌ای به صورت الگوی V‌ شکل و یا افقی در زیر سرحد موی سر و پیشانی انجام می‌شود(شکل ۲).

برای چین و چروک پری اوربیتال ABO معمولا به صورت ۲ تا ۶ تزریق داخل سطح پوستی صورت می‌گیرد که در ۱ سانتی متری جانبی لبه داخلی در ..... از تزریق به ماهیچه zygomaticus اجتناب کنید. (شکل ۳). برای مقایسه نکات تزریقات ۱ و ۳, اثربخشی آن با هم مقایسه شده است.

شکل ۳: نواحی مرسوم تزریق  که در ناحیه میانی صورت قرار دارند

 

خلاصه‌ای از دوزهای کلی برای نواحی مختلف قسمت فوقانی صورت در جدول ۲ گردآوری شده است.

 

 

دوز کلی آبوبوتولینوم A, واحد

نواحی

۳۰-۸۰

خطوط میان ابرو

۲۰-۶۰

چین و چروک پیشانی

۲۰-۶۰

چین و چروک Periorbital

۲.۵-۱۵

چین و چروک اطراف لب

۴-۲۵

چین و چروک Marionette

 

اغلب اثرات نامطلوب کاربردهای زیبایی BoNT-A خفیف و گذرا است. اکثر عوارض نامطلوب در قسمت فوقانی صورت شامل کبودی, ادم, سردرد, نازوفارنژیت یا درد در محل تزریق و احتمالا علائم شبه آنفلونزا است. اکثر اثرات مضر جدی در قسمت فوقانی صورت شامل بلفاروپتوز[4](۲.۵ درصد), افتادگی پیشانی[5] (۳ درصد) و اختلالات حسی چشم (۳ درصد) به علت ضعف ماهیچه extraocular است که همگی به صورت خود به خودی برطرف می‌شود. تعداد افتادگی گزارش شده در تست‌های بالینی پایین است و ممکن است تغییرپذیری به علت ابتلای خود بیمار به این عارضه ایجاد شود. خطر ایجاد افتادگی ممکن است قبل از تزریقات با استفاده از آزمایشات دقیق پلک بالایی برای تفکیک و ضعف ماهیچه levator palpebrae (افتادگی واقعی), شناسایی افتادگی پلک بالایی و ارزیابی محدوده گردش پلک بالایی وقتی که به صورت دستی ..... ارزیابی بیماران قبل از استفاده از ABO می‌بایست خطر ایجاد رویداد جدید افتادگی را کاهش دهد.

مناطق متداول پایین صورت

 به علت احتمال بروز اثرات جانبی در دهان, استفاده از BoNT-A برای مناطق پایین صورت نیاز به مهارت بیشتر و دوزهای پایین‌تری نسبت به قسمت بالایی صورت دارد. BoNT-A برای درمان چین و چروک اطراف لب (ماهیچه‌های orbicularis oris, depressor anguli oris و mentalis muscles) به کار می‌رود. (شکل ۳ و ۴). هیچ توافقی در این مورد که آیا تزریقات می‌بایست محدود به لب بالایی باشد و یا شامل کل ناحیه ماهیچه‌ای می‌شود وجود ندارد. تزریقات در ناحیه اطرلف لب به طور معمول در مقادیر کم صورت می‌گیرد برای مثل ۱ تا ۳ U در نقطه, ۴ تا ۱۲U  از ABO در کل در ۵ میلی‌متر از vermilion border در حداقل ۱.۵ سانتی‌متر از گوشه دهان. معمولا تزریقات درون ماهیچه‌ای سطحی به صورت عمودی در حداکثر ۶ نقطه از پوست در اطراف لب که ۲ تا ۶ نقطه در لب بالایی و ۲ نقطه در لب پایینی است صورت می‌گیرد. در پژوهشی که اخیرا صورت گرفته است با استفاده  از مجموع ۱۵ واحد ABO در ناحیه اطراف دهان نشان داده شده است که ضعف بیش از حد یک عارضه جانبی شایع در تزریقات با دوز بالا است و در ۷۵ درصد بیماران درمان شده با این دوز مشاهده شده است اما در بیماران درمان شده با دوزهای کمتر (۱۰یونیت ABO) کمتر شایع است (۲۶.۳ درصد). oral commissures (ماهیچه depressor anguli oris) نیز می‌تواند با BoNT-A درمان شود بدین صورت که یک تزریق مستقیم در ماهیجه depressor anguli oris که در بالای mandibular body قرار دارد صورت گیرد (شکل ۴). در تزریقاتی که در خط میانی صورت می‌گیرد به صورت مستقیم در چین داخلی و یا تقریبا در نزدیکی دهان می‌بایست اجتناب شود.

شکل ۴: نواحی مرسوم تزریق که در نواحی پایین صورت قرار دارند

 

 

خلاصه‌ای از دوزهای کلی برای هر ناحیه از قسمت پایینی صورت در جدول ۲ ارائه شده است.

عوارض جانبی درمان در قسمت پایینی صورت در حدود ۷ درصد بیماران گزارش شده است که همه آنها به صورت خود به خودی برطرف شده است. خطر ابتلا به دیس آرتری[6] و ناتوانی دهانی می‌بایست قبل از تزریق در ناحیه پایینی صورت به بیمار اطلاع داده شود.

 

[1] Glabellar  rhytides

[2] Crow’s feet

[3] Orbital rim

[4] Blepharoptosis

[5] Brow ptosis

[6] Dysarthria

0 نظر 46 مشاهده
Super User

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

نوشتن نظر

تماس و پشتیبانی

  • آدرس : تهران - خ. ولی عصر ، خ. استاد مطهری ، روبروی خ. لارستان ساختمان پزشکان 325 طبقه دوم
  •  تلفن تماس از ساعت 16 الی 18 و   10 الی 12  : 
  • تلفن تماس از 9 صبح الی 19 :
  • و همچنین ارسال ایمیل به : info@ghassemzadeh.com

اپ ما

شما میتوانید با دانلود این اپ روی موبایل  بینی یا

صورت خود را آنطوری که می پسندید تغییر دهید

و برای ما ارسال کنید تا بعنوان متخصص ارزیابی ن

مایم و نظرم را بگویم 

تماس با ما
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن