ایمپلنت‌

14 آبان 1396
نویسنده :  

ایمپلنت‌

ایمپلنت‌ها برای افرادی کاربرد دارد که یک و یا چند دندان خود را از دست داده‌اند. ایمپلنت از طریق جراحی در ناحیه‌ای که دندان پزشک در استخوان فک شما باز کرده است قرار داده می‌شود. بعد از اینکه ایمپلنت در استخوان فک شما قرار داده شد, به عنوان یک ریشه جدید برای تاج دندانی که شما از دست داده‌اید عمل می‌کند. تاج دندان (پوشش) که به صورت یک دندان طبیعی ساخته شده است بر روی ایمپلنت قرار داده می‌شود و در نهایت ناحیه خالی لثه شما (جای دندان از دست رفته) پر می‌شود.

برای اینکه این عمل قابل انجام باشد می‌بایست مقدار کافی استخوان در فک وجود داشته باشد و استخوان نیز می‌بایست به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند ایمپلنت را نگه دارد و از آن نگهداری کند. اگر به اندازه کافی استخوان در آن ناحیه وجود نداشته باشد می‌بایست از طریق عملی به نام پیوند استخوان و یا افزایش استخوان[1] به ناحیه مورد نظر استخوان اضافه کرد. علاوه براین دندان‌های طبیعی و بافت‌های حمایت‌کننده نزدیک محل ایمپلنت می‌بایست از وضعیت سلامت خوبی برخوردار باشند.

یک دندان ایمپلنت شده شامل چندین قسمت است که شامل:

  • ایمپلنت: از تیتانیوم ساخته شده است و در استخوان فک بالایی و یا پایینی قرار داده می‌شود.
  • اباتمنت[2]: جنس آن تیتانیوم, طلا و یا پورسلین (چینی) است. از طریق یک پیچ به ایمپلنت متصل است و وظیفه آن اتصال ایمپلنت به تاج دندان است. شکل آن شبیه دندان طبیعی است که بریده شده است تا بتواند یک تاج دندانی دریافت کند.
  • ترمیم[3] : (قسمتی که شبیه دندان است) یک تاج است. معمولا جنس آن پورسلین اتصال یافته به آلیاژ فلزی (PFM)[4] است البته جنس آن می‌تواند کلا فلزی و یا کلا پورسلین باشد. تاج به اباتمنت متصل می‌شود و یا پیچ می‌شود. اگر تاج به اباتمنت پیچ شود, کل پیچ با مواد ترمیم کننده پوشیده می‌شود این مواد همرنگ دندان واقعی هستند (کامپوزیت).

مراحل ایمپلنت

دوره زمانی برای کامل کردن ایمپلنت و تاج به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر از روش‌های قدیمی جایگذاری ایمپلنت استفاده شود, کوتاه‌ترین زمان برای کامل کردن ایمپلنت برای فک پایین حدودا پنج ماه است و برای فک بالا حدودا ۶ ماه است. این زمان شامل جراحی‌ها و جایگذاری دائمی تاج دندان می‌شود. اگرچه کل فرآیند ممکن است یک سال و یا حتی بیشتر به طول انجامد به خصوص اگر استخوان نیاز به بازسازی داشته باشد.

در روش دیگر ایمپنت‌ها و کلاهک‌ها همزمان در محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. اگر دندان پزشک از مینی ایمپلنت‌ها استفاده کند آنها را به طور همزمان با تاج, گیره‌ها یا پروتز جایگذاری می‌کند.

روش قدیمی ایمپلنت دندانی نیاز به دو مرحله جراحی دارد و بین این دو مرحله بازه زمانی سه تا شش ماه نیاز است. در طی جراحی اول برشی کوچک در لثه در جایی که قرار است ایمپلنت گذاشته شود ایجاد می‌شود. سوراخی توسط دریل در استخوان ایجاد می‌شود, ایمپلنت  درون سوراخ ایجاد شده قرار داده می‌شود و در نهایت برش ایجاد شده بخیه زده, بسته می‌شود.

در پایان دوره درمان جراحی اول, جراحی دوم انجام می‌شود. جراحی دوم شامل یک برش جدید برای نمایان شدن و آشکار شدن ایمپلنت می باشد. یک کلار(Collar)  که به آن کلاهک درمانی[5] می گویند، در قسمت بالایی ایمپلنت پیچ می شود که به ترمیم بافت های اطراف لثه کمک می کند. پس از چند هفته، کلاهک درمانی برداشته می شود و اباتمنت بر روی ایمپلنت پیچ می شود.

امروزه گاهی اوقات از روند و پروسه ی تک مرحله ای استفاده می شود که در آن دندان پزشک می تواند تمام مراحل ایمپلنت، اباتمنت و تاج دندان دائمی یا بریج را در یک جلسه انجام دهد.

مشاوره اولیه
یک متخصص دندان، که آموزش های عالی و حرفه ای در زمینه ترمیم دندان بوسیله ایمپلنت را دیده است, معاینه‌ای جامع و کامل بر روی دندان‌های شما انجام خواهد داد. طی معاینه، او پیشینه پزشکی و دندان پزشکی شما را مرور خواهد کرد، از دندان شما عکس خواهد گرفت، و از دندان و لثه شما قالب گیری خواهد کرد تا بتواند مدل آن را بسازد. در برخی موارد، ممکن است دکتر از شما بخواهد تا از دندان خود سی تی اسکن تهیه کنید. سی تی اسکن به دکتر شما این امکان را می دهد تا بتواند میزان استخوان موجود در فک برای نگهداری ایمپلنت را تشخیص دهد. سی تی اسکن همچنین جای اعصاب و سینوس ها که بالای دندان های بالایی قرار دارند را نشان خواهد داد که باعث جلوگیری از آسیب به آنها در حین جراحی می شود.

اگر عکس دندان نشان دهد که فک شما تراکم استخوان کافی برای نگه داشتن و تحمل ایمپلنت را ندارد، دندان پزشک شما گزینه هایی برای ساخت و افزایش تراکم استخوان را مطرح می کند که شامل پیوند استخوان یا دیسترکشن استخوان[6] می باشد. پیوند استخوان عبارت است از اضافه کردن پودر استخوان به فک.

 دیسترکشن استخوان روشی است که بوسیله جراحی در جاهایی که استخوان بیش‌تری مورد نیاز است، با جدا کردن استخوان موجود بوسیله ی پین و پیچ، باعث رشد و تولید استخوان بیشتر توسط بدن می شود.

اگر شما به یکی از این روش ها نیاز پیدا کنید، بین ۴ تا ۱۲ ماه طول می کشد تا استخوان آماده ی ایمپلنت شود.

 

[1] Bone augmentation

[2] Abutment

[3] Restoration

[4] Porcelain fused to a metal alloy

[5] Healing cap

[6] Distraction

0 نظر 120 مشاهده
Super User

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

نوشتن نظر

تماس و پشتیبانی

  • آدرس : تهران - خ. ولی عصر ، خ. استاد مطهری ، روبروی خ. لارستان ساختمان پزشکان 325 طبقه دوم
  •  تلفن تماس از ساعت 16 الی 18 و   10 الی 12  : 
  • تلفن تماس از 9 صبح الی 19 :
  • و همچنین ارسال ایمیل به : info@ghassemzadeh.com

اپ ما

شما میتوانید با دانلود این اپ روی موبایل  بینی یا

صورت خود را آنطوری که می پسندید تغییر دهید

و برای ما ارسال کنید تا بعنوان متخصص ارزیابی ن

مایم و نظرم را بگویم 

تماس با ما
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن