جراحی ارتوگناتیک

 

جراحی ارتوگناتیک چیست؟

جراحی ارتوگناتیک[1]ترکیبی از روش درمان ارتودنسی و جراحی است که هدف آن اصلاح ناهنجاری‌های دندانی و فک است.

چرا جراحی ارتوگناتیک انجام می‌شود؟

فک بالا و پایین پایه‌هایی هستند که دندان‌ها بر روی آنها تراز می‌شوند. براکت‌های دندانی ناهنجاری‌های دندانی مثل دندان‌های کج و کوله[2] و پور بایت (مال اکلوژن[3]) را اصلاح می‌کنند. ولی عدم هم ترازی اندازه فک و یا جایگاه آن فقط از طریق عمل جراحی قابل اصلاح است.

اکلوژن واژه ای است که به ردیف بودن دندان‌ها اشاره دارد. دندان‌ها باید در دهان به سادگی با هم جفت شده و هم ردیف باشند بدون هیچ گونه بهم ریختگی یا فاصله ای بین دندان‌ها. به علاوه هیچ یک از دندان‌ها نباید چرخش یا کجی داشته باشند. دندان‌های فک بالا باید کمی با دندان‌های فک پایین همپوشانی داشته باشند به صورتی که برجستگی دندان‌های آسیا (مولر) بر شیارهای دندانهای آسیای فک مقابل منطبق باشد.

انحراف از حالت ایده آلِ اکلوژن به عنوان مال اکلوژن شناخته می‌شود. اگر دندان‌ها درست ردیف نباشند، قادر نیستند عملکرد مهم خود را به انجام برسانند و ممکن است مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کنند. ردیف بودن دندان‌های بالا برای جلوگیری از گاز گرفتن لب‌ها و ردیف بودن دندان‌های پایین برای محافظت از زبان و گونه لازم است. مال اکلوژن دندان‌ها به صورت بهم ریختگی دندان‌ها، ردیف نبودن دندان‌ها، کراس بایت (crossbite)، اور بایت (overbite)، آندر بایت (underbite) یا اوپن بایت (open bite ) دیده می‌شود.

علت ناهنجاری‌های فک چیست؟

دکتر امان الله قاسم‌زاده معتقد هستند که دلایل زیادی برای ناهنجاری‌های فک وجود دارد, ممکن است علت آن ارثی باشد و یا بر اثر آسیب‌های فیزیکی ایجاد شود. ناهنجاری‌های فک نه تنها بر روی ظاهر صورت شما تاثیر می‌گذارد بلکه بر روی گاز زدن غذا, صحبت کردن و جویدن غذا نیز تاثیر می‌گذارد.

چه مشکلاتی با جراحی ارتوگناتیک بهبود می‌یابد؟

مشکلات معمولی که با این جراحی قابل اصلاح هستند شامل:

 • چانه جلو آمده و یا بزرگ
 • لبخند لثه‌ای
 • کشیدگی کلی صورت
 • عدم تقارن صورت

مراحل درمان به چه صورت است؟

درمان در طی چهار مرحله صورت می‌گیرد:

 1. مرحله اول: طرح درمان که با همکاری یک ارتودنتیست و جراح فک و صورت انجام می‌پذیرد.
 2. مرحله دوم: مرحله ارتودنسی پیش از جراحی
 3. مرحله جراحی
 4. مرحله ارتودنسی پس از جراحی

در این جراحی از بی‌هوشی کننده‌های معمول استفاده می‌شود و نیاز به حدود ۵ روز بستری در بیمارستان دارد. بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند از لحاظ عمومی سالم هستند و به راحتی قادرند که به حالت اولیه بازگردند.

فواید این عمل جراحی

مسلما رعایت بهداشت دهانی بدون بد بایت‌ها و کج و کولگی دندان‌ها بسیار راحت‌تر است. مشکلات مربوط به صحبت کردن و جویدن که توسط ناهنجاری‌های فکی ایجاد می‌شود برطرف می‌شود و با برطرف شدن مشکلات استخوان‌های فک ظاهر فرد هم کاملا بهبود می‌یابد. آخرین مزیت آن هم زندگی سالم‌تر و شادتر شما است.

جراحی ارتوگناتیک یک گزینه درمانی مناسب برای درمان مشکلات دندانی- صورتی است. این عمل جراحی هم جنبه درمانی دارد و هم نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود که به بهترین نحو توسط دکتر امان الله قاسم‌زاده متخصص فک و صورت انجام می‌پذیرد.  

 

 

 

[1] Orthognathic surgery

[2] Crooked teeth

[3] Malocclusion

تماس و پشتیبانی

 • آدرس : تهران - خ. ولی عصر ، خ. استاد مطهری ، روبروی خ. لارستان ساختمان پزشکان 325 طبقه دوم
 •  تلفن تماس از ساعت 16 الی 18 و   10 الی 12  : 
 • تلفن تماس از 9 صبح الی 19 :
 • و همچنین ارسال ایمیل به : info@ghassemzadeh.com

اپ ما

شما میتوانید با دانلود این اپ روی موبایل  بینی یا

صورت خود را آنطوری که می پسندید تغییر دهید

و برای ما ارسال کنید تا بعنوان متخصص ارزیابی ن

مایم و نظرم را بگویم 

تماس با ما
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن